Seboderm İnternet Satış Sitesi Telefonla Seboderm Siparişi

En iyi kepek şampuanı hangisi?

Saç sorunlarından biride kepektir ve aşırı kepek insanı bezdiren noktaya getirebilmektedir. En önemli sorunu mantar (Malessazia Furfur) olan bu sorunun çözümü için şampuan markası değil içindeki bilimsel maddelere bakılmalıdır. Kepek ve aşırı kepek için geliştirilmiş bilimsel maddeler bulunmaktadır. Hafif kepekte sıradan şampuanlar etkili olsada yoğun kepekte daha etkili ürünler kullanılmalıdır.

Kepek şampuanları

En etkili kepek şampuanı

Aşırı kepek erkeklerde daha sık rastlanan, önemsiz ama sinir bozucu bir durum, aslında bir hastalıktır. Özellikle koyu renk giymek zorunda olanları zor durumda bırakabilir.

Yoğun kepekğin asıl sebebi saçlı deride mantar olmasıdır daha doğrusu mantarın çoğalmasıdır, malesezia furfur denilen bu mantar kafa derisinde çoğalarak derinin daha hızlı ve pul pul dökülmesine sebep olur.Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarı öldüren şampuan kullanılmalıdır.

Bu mantarda ketokonazol, itrakonazol adlı maddeler kullanılsa da en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrakonazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.

Yoğun kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantrlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.

Aşırı derecede kepek sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz bilimse olarak etkinliği kanıtlanmış şampuanlar kullanmalısınız.Yapılan bilimsel çalışmalarda kepekte kesin ve kalıcı sonucun alındığı en etkili karışım climbazol + zink pyritiondur, bulabilirseniz bu karışım olan şampuan bulamazsanız sadece climbazol içeren şampuan kullanın. Climbazol oranı % 1 den az olmamalıdır.

Yoğun kepek sorunu yağlanmayla birlikteyse bu durumda yağlı egzama olabileceği düşünülür ve tedavisi farklıdır, benzer hastalık olan sedef hastalığı ( psoriazis ) daha farklıdır ve tedavisi daha zordur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SeboDerm © 2018