Seboderm İnternet Satış Sitesi Telefonla Seboderm Siparişi

Zinc Pyrithion

Zink pyrithion (çinko pirition) çinkonun bir tür formülize edilmiş halidir, yoğun kepek tedavisinde en yaygın kullanılan maddedir, kepek oluşumuna sebep olan ölü deri tabakasını eriterek kepeği azaltır. Tek başına yeterli olabilmektedir ancak aşırı kepekte % 60-80 oranında sebep olarak tespit edilen mantarda (messezia furfur adlı mantar) etkinliği yeterli olmamaktadır. Bu sebep ile kepek düzelse de mantar yeterince azaltılamadığı için tekrar ortaya çıkmaktadır. Benzer hastalık olan yağlı egzamada da aynı mantar etkilidir.

Zink pyrition kepeğin sebebi olan hızlı cilt yenilenmesine bağlı olarak gelişen ölü cilt tabakasını eriterek sorunu çözer bu etkisine keratolitik etki denir.  Gerek seboreik dermatit te gerekse aşırı kepeklenmede asıl sorun mantar olduğu için ek olarak climbazole kullanılması tedavide başarıyı artıracaktır. Zink pyritionun tek kullanım şekli şampuanlardır, değişik yapıda şampuanların içinde bulunur haftada 2 den fazla kullanılamayan şampuanlarda kullanılabildiği gibi günlük kullanıma uygun kaliteli şampuanlarda da kullanılmaktadır. Hafif kötü kokuludur ancak kaliteli şampuanlarda bu kötü koku büyük oranda azaltılmıştır hatta yok edilmiş yerine hoşa gidecek koku verilebilmiştir.

Zink pyrition + climbazol ile yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma vardır ve tek başına zink pyritiondan ve tek başına climbazolden çok daha etkili olduğu görülmüştür. Yağlı egzamaya (seboreik dermatit ) bağlı ya da seboreik dermatit bulguları olmadan yoğun kepek sorununuz varsa tercihiniz zink pyrition ve climbazol içeren bir şampuan olmalıdır. Böylece sorununuzdan daha net ve kalıcı kurtulmuş olursunuz.

Yoğun kepek sorunu olan mantar bilimsel deneysel çalışmalarda tespit edilmiştir. Ancak normal poliklinik muayenesinde bu mantarın varlığı araştırılmaz, bilimsel çalışmalarda çok yüksek oranda rastlandığı için varmış gibi mantara da etkili şampuan önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SeboDerm © 2018